- Aktuāli
- Par mums
- Tradīcijas
05.12.2017Ģeorallijs “Mēmele” – 05.10.-08.10.2017.
Ir skaidri zināms, ka ģeogrāfa dzīvē rutīna nav iekļaujama jau pēc definīcijas. Taču ir reizes, kad nepieciešami izņēmumi jeb mazas tematiskas atkāpes. Mēmele ģeorallija vēsturē atkārtojās trešo reizi, pēc atšķirīga pieņēmuma – otro reizi. Atbildot uz jautājumu “kāpēc?”, var teikt, ka bija tāda “juška”. Izvēli balstīja sajūta, ka, pārmaiņas pēc, nepieciešams laivot pa upi, kas dāvā nelielu atslodzi. Ilgi ģeogrāfi bija cīnījušies ar kokiem, krācēm, lielām straumēm un sekliem ūdeņiem. Nu, lūk, vienu reizi jau var vienkārši…bez tā.
- diena. – ceturtdiena (05.10.)
Aiz Bauskas laikapstākļi pārstāj lutināt, lietus sāk smīņāt jau astoņos no rīta. Turpmākajās stundās smidzināšanu nomainīja ļoti spēcīgas lietusgāzes, kas turpinājās līdz pieciem pēcpusdienā. 1. nometne pēc šīs deviņu stundu mirkšanas bija zaudējusi savu pievilcību. Guļamā pļava bija pārvērtusies par vienu lielu dubli. Visa malka, kas tā jau bija maz, bija pilnībā izmirkusi. Viens bariņš cilvēku ieradās pirms visiem autobusiem un laimīgi iekārtojās. Tautā viņi pazīstami kā “ģeolīts” – pieredzējuši un profesionāli ģeorallija dalībnieki. Kopā uz pirmo nometni ieradās trīs pilni lielie autobusi un daži personīgie auto. Autobusu pieturpunktu no nometnes šķīra 1 km garš bridiens pa dubļiem. Nometnes atrašanās vieta – Mēmeles upes kreisais krasts, aptuveni 100 metru no Lietuvas robežas. To atrast ar pirmo mēģinājumu izdevās tikai vienai trešdaļai no ģeorallija dalībniekiem, kamēr pārējie maldījās. Galu galā nometne bija dzīvelīga un omulīga, lietus bija mitējies un ģeotauta no jauna satikusies.
- diena. – piektdiena (06.10.)
Garš vakars nozīmē grūtu rītu, tāpēc modinātāja skaņa šķietami graizīja dvēseli. Bet tas, kā jau katru ralliju, cēlāka mērķa vārdā. Mērķis tika sasniegts un 11:00 norisinājās viens no pēdējo gadu labākajiem ģeorallija dragreisiem. Piedalījās divas komandas, “Perfekts Rīts” un “He-he, He-he”. Uzdevums pirmajā brīdī varēja likties pavisam viegls – ar muti piepūst laivu, tikt cauri krasta zālēm, aizlaivot līdz otram krastam (~30 m) un atpakaļ, tikt cauri krasta zālēm un atgriezties sākumpunktā. Taču disciplīna izvērtās spraiga, upes līmenis pēdējās nedēļās bija cēlies, arī straumes ātrums, tā rezultātā, bija palielinājies. Spēcīgā straume demonstrēja dabas varenību un būtiski mainīja komandu uzstāšanos upē. No sākuma vadībā izvirzījās Perfekts Rīts, taču, atpakaļceļā, straume komandu aizvirzīja prom pa upi, tādējādi dodot otrai komandai iespēju izlīdzināt rezultātu. Atceļā krasta zāles abas komandas sasniedza gandrīz vienlaicīgi. Līdz pat pēdējam brīdim spriedze un azarts valdīja gan uz upes, gan krastā. Ar dažu sekunžu virsroku uzvarēja komanda “Perfekts Rīts”. Pēc īsiem, sulīgiem aplausiem dalībnieki devās pēc laivām un laidās upē. Laivu kompānija “Mučas” no jauna bija parūpējusies par Ģeogrāfu Mafijas labsajūtu.
- posma garums – 9,5 km. Maksimālais upē pavadītais laiks šajā posmā varēja būt piecas stundas. Likt airus ūdenī nebija nepieciešams, jo upe pati vadīja laivas. Visbiežāk airi tika ielikti ūdenī tikai brīdī, kad kādam no laivas bija steidzama vajadzība piestāt. Laikapstākļi uz upes bija mainīgi, īslaicīgs spēcīgs lietus, spoži saules stari vai neitrāli apmākusies debesjums.
Nometnē visi ieradās laicīgi, laivas nebija uzplēstas un alternatīvas nometnes izmisuma kārtā neviens nebija meklējis. Nometne bija salīdzinoši plaša, teltis un ugunskuri izkārtojās brīvi. Taču neradās sajūta, ka kāds būtu nozudis vai aizklīdis par tālu, jo noskaņojums nometnē bija patīkams un visi viens otru spēja atrast un ieslīgt kādā ierastā ģeorallija vakara sarunā. Ap 22:00 pie nometnes piebrauca piektdienas autobuss. Tiklīdz no busa izkāpušie bija nonākuši nometnē un nedaudz iekārtojušies, tika uzsākts ģeorallija atklāšanas gājiens. 1. kurss bija sagatavojis atklāšanas ugunskuru. Pēc signāla pirmkursnieki pielaida uguni. Ingus Liepiņš pie ugunskura ieradās zaldāta ātrumā. Ģeorallija dalībnieki vēl nebija paspējuši zaudēt balsis, mēģinot sasaukt savu varoni, kad viņš jau bija ieradies. Malka bija slapja un negribēja kurties, tādēļ ugunskurs nīkuļoja pat ar degšķidrumu. Glābējzvans bija uz ralliju līdzpaņemtā sveķu lāpa. Izmantojot cilvēku par statīvu, tā lepni kalpoja par Liepiņa gaismas un siltuma pavadoni. Uzruna bija pārdomāta un skaista. Ingus savu runu noslēdza ar paziņojumu, ka vēlas savu pienākumu nodot nākamajiem. Ingus Liepiņš šo godu ir noturējis 21 gadu, un tas ir ļoti cienījami. Neviens šo lēmumu neapstrīdēja un pieņēma ar sapratni un smaidu. Pēc uzrunas tika nodziedāta ģeogrāfu himna un katrs aizsoļoja, kur acis rādīja. Pie ugunskura palika vien daži, kuri vēlējās Gati Šļaru sasaukt un sveikt ar viņa sensenās ģeorallija jakas atrašanu un atgriešanu no iepriekšējā ģeorallija. Neilgi pēc atklāšanas tika izdalītas Mēmeles dziesmu grāmatas. Atlikušais vakars un nakts turpinājās ar dziesmām un malkas sprakšķiem, nekā neierasta. Tāpēc ģeorallijā vienmēr ir labi.
- diena – sestdiena (07.10.)
Rīts bija saulains, pa nometni tika iznēsātas otrās sponsoru balvas: Red Bull. Pusaizmigušie cilvēki kā traki metās tiem virsū. Ap 200 bundžas pazuda pārdesmit minūšu laikā. Plkst. 10:00-11:00 sākās ierastās sestdienas stafetes – “Zarainais airis” un “Ātrumposms” – taču šajā ģeorallijā klāt nāca viena izņēmumstafete – “Aerodium” improvizētais uzdevums. Gan stafetes dalībnieki, gan skatītāji bija sajūsmināti. Uzdevums bija pārvietoties pa nostieptu virvi, lai tālāk rāptos kokā pēc karodziņa un tādā pašā veidā dotos atpakaļ. Vīriešu konferencē uzvarētājs bija – Pēteris Bērziņš, sieviešu konferencē – Sofija Siliņa. Plkst. 14:00 visi uzdevumi tika slēgti un, nometnē palikušie, devās upē.
Otrās dienas upes posms – 16 km. Matemātiski tas nozīmē gandrīz divreiz lielāku posma garumu nekā dienu iepriekš. Taču, pateicoties upes plašumam un straumei, lielais attālums nesagādāja grūtības. Ātrumposms bija 9 km garš un ātrākajiem laivotājiem šī distance prasīja nedaudz vairāk, kā stundu, neatlaidīgi airējot. Tā finišs bija ierīkots pilskalna pakājē, upes kreisajā krastā pie mājām “Staburagi”. Pāris stundu garumā daudzi drūzmējās tieši ātrumposma finišā, apmierināti saspiedušies šaurajā starpnometnē. 3. nometnē pēc tumsas iestāšanās ieradās tikai dažas laivas.
- nometne bija plaša un labi iekopta teritorija, līdzena virsma ar lēzenu upes krastu. Kā iepriekšējās nometnes, tā atradās Mēmeles kreisajā krastā. Nometne bija labi iezīmēta un tas nozīmēja, ka ģeotauta neizklīda par spīti plašumiem. Debesis ap pusnakti bija mazliet apmākušās, taču tikai tik daudz, lai netraucētu vērot zvaigznes un nupat dilstošo pilnmēnesi. Kādā brīdī naktī sāka līt lietus, kas turpinājās līdz nākamās dienas pusdienlaikam. Ap vieniem svētdienā, pēc apbalvošanas, lietus bija pārstājis līt. Lietus svētdienas rītā nozīmēja nelielu cilvēku pamirumu, jo viss bija izmircis un valdīja pamatīgs drēgnums. Uz alpīno futbolu tauta nebija naska, taču beigās tas netraucēja, un, kā ierasts, 1. kursa futbolisti spēli zaudēja. Drīz pēc futbola, ap divpadsmitiem, sākās apbalvošana. Joprojām līņāja un visi, pusaplī ap balvām un organizatoriem, spiedās sevišķi cieši, lai viens otru mazliet sasildītu, kā arī, lai nepalaistu garām ne mirkli no apbalvošanas procesa. Runas bija ātras, formāts brīvs un “jenotings” notika tikai vienu reizi. No sākuma notika iepazīstināšana ar jauno ģeorallija kreklu un saukļa un emblēmas autoriem. Tālākā procedūra norisinājās pēc ierastā plāna.
Rudens ģeorallija “Mēmele 2017” rezultāti:
Dragreiss:
- vieta – “Perfekts rīts”
- vieta – “Hehehe”
Zarainais airis:
Vīriešiem
- vieta – Rihards Rasiņš
- vieta – Jurģis Armans
- vieta – Klāvs Ozols
Sievietēm
- vieta – Arta Haskieviča
- vieta – Zane Fridriksone
- vieta – Baiba Dirnēna
Aerodium:
Vīriešiem
- vieta – Pēteris Bērziņš
Sievietem
- vieta – Sofija Siliņa
Ātrumposms:
Mazie airi
- vieta – “Glaciolimnis”
- vieta – “Kapā iekšā”
- vieta – “Autisms”
Lielie airi
- vieta – “Ghetto zirgs”
- vieta – “Otrie”
- vieta – “Mierīgi papisti”
OPEN
- vieta – “Bigijs”
- vieta – “Šprotmašin”
- vieta – “Lāču kakas”
Nominācijas:
Pirmziemnieks – Jānis Zirgs;
Veterāns – Marts Putniņš;
Cundurs – Gatis Šļars;
Misters – Matīss Vilciņš;
Miss – Ella Hiršte;
Elegantākā ekipāža – “Vjetnama”;
Brīvā nominācija – “Kristaps Auziņš”;
Ronis – Linda Āboliņa.
Saukļa autors: Ieva Žvirble
Emblēma 1. vieta: Ieva Kaļinova
Emblēma 2. vieta: Līva Trasūne
- Par mums