- Aktuāli
- Par mums
- Tradīcijas
15.12.2015Jaunās mājās jaunas un jaudīgas Ģeodienas
Ģeodienas 2015 sākās jau 1. decembrī, šoreiz otrdienā. Jau to pirmajā dienā jaunajās Torņakalna mājās klīda studenti ar kādu nenosakāmas izcelsmes avīzi rokā. Tās bija ikgadējās fakultātes Ģeovēstis, kuras šogad pirmo reizi bija 24 lapaspušu biezas ar īpašo pielikumu (baumu lapu un ģeomīklu), kopā aizņemot 26 lapaspuses. Studenti varēja minēt autorus pašu iesūtītajiem pasniedzēju “spārnotajiem” teicieniem, vecākie kursi varēja iepazīties ar pirmkursnieku domām par studijām un jaunajiem “zelta” ģeogrāfiem, tāpat plašas intervijas ar visuzinošo Ingu Liepiņu un seno ģeoralliju rīkotājiem. Aktuālākā avīzes tēma, protams, mūsu jaunās mājas – DAC. Šoreiz gandrīz pusei rakstu autori pirmā kursa censoņi! Avīzes popularitāti pierāda tas, ka tā tika divas reizes izpirkta, izdotajos trīs metienos pārdodot 120 avīzes numurus.
FOTOGRĀFIJAS no visiem Ģeodienu 2015 pasākumiem.
Ģeobasketbols
Kā jau katru gadu, arī šogad ģeogrāfi vienojās kopīgās sportiskajās aktivitātēs – ģeobasketbolā, kas notika Olimpiskajā sporta centrā, otrdienas 1. decembra naktī. Kopumā savus spēkus pierādīt bija ieradušās 9 komandas, kas tika sadalītas divās apakšgrupās. Šogad jau labu laiku pirms paša turnīra, atsevišķas basketbola komandas izvērsa iespaidīgu komandu popularizēšanas kampaņu, tam pat speciāli izveidojot grupas sociālajā tīklā Facebook un piesaistīja sev daudzus sekotājus, informējot par šī gada drafta rezultātiem, lielākajiem sponsoriem un treneru maiņu. Klusāk kopā ar maģistrantūras 2. kursa studentiem un viņu vienaudžiem komandā ‘’Parunāsim?’’ spēlēja arī asoc. profesors Pēteris Šķiņķis, kurš arī izdomāja savas komandas stratēģiju. Kolorīti sevi pieteica arī pārsvarā ar meitenēm pārstāvētā komanda ‘’Nesanāca’’, kas speciāli turnīram bija sarūpējusi jaunas formas. Diemžēl abas šīs komandas ierindojās pēdējās vietās. Pēc aizvadītā pamatturnīra, finālturnīrā tikās 4 labākās komandas. Tā agrā rītā prieku un 3. vietu ieguva komanda ‘’12 sekunžu prieks’’, 2. vietu otro gadu pēc kārtas izcīnīja sociālajos tīklos aktīvā komanda ‘’Ikšķiles Maģisks/Baltais”, bet uzvarētāju laurus plūca un lielo kausu virs galvas cēla ‘’Vīriem ir jāatpūšas’’.
Konference
Konferencē tikāmies dažādi, taču ar mērķi pavisam tikai vienu, reizi gadā uz nopietnām lietām pavērties nenopietni, mācības, sekmes, pasniedzēji un studenti, viss zem vienas lupas un nešķirots. Svētku reizei atbilstoši nodziedājām ģeogrāfu himnu un ķērāmies pie gada nominācijām, kas lielā mērā aptver visu fakultātē notiekošo. Arī šogad Ģeodienu konferencē tika noskaidroti dažādu nomināciju ieguvēji, kurus nedēļas garumā bija iespēja izvēlēties pašiem studentiem.
Mis titulu ieguva 2. kursa vides zinātnes studente Katrīna Mauriņa, savukārt par ĢZZF Misteru 2015 kļuva 3. kursa ģeogrāfs Kārlis Bernāns. Gan Gada prieku, gan Gada (jeb Brīvo) nomināciju ieguva basketbola komanda „NESANĀCA”, bet Gada bēdu izpelnījās pārvākšanās no studentu iemīļotās Alberta ielas. Gada pasniedzējs šogad ir asoc. prof. Ivars Strautnieks. Kā gada pasākumu studenti izcēla pierakstīšanās ballīti ar spilgto Duets Sandra uzstāšanos. Vienīgo nomināciju, kuras ieguvēju izvēlējās fakultātes pasniedzēji – Gada students – ieguva ģeogrāfijas maģistrantūras students Dāvis Valters Immurs.
Konference turpinājās nemainīgā gaisotnē, brīvo telpu starp pasniedzējiem un studentiem aizpildot konferences vadītājiem Katrīnai un Ričardam, kuri pasniedzējiem uzdeva nedēļas garumā studentiem uzdotos jautājumus. Studenti, izlasījuši Ģeovēstīs, ka Ingus Liepiņš piedzīvojumos meties 56 ģeorallijos, vēlējās noskaidrot arī citu pasniedzēju pieredzi šajā pasākumā. Ja dažs no viņiem atcerējās piedzīvoto senajā Universitātes rallijā, tad docente Solvita Rūsiņa atklāti pateica, kāpēc viņai tā arī nav sanācis piedalīties ģeogrāfu laivu braucienā. No dažu pasniedzēju puses tika uzsvērts, ka šī brīža studenti viņu pirmo braucienu laikā vēl nemaz nebija ielikti “projektos”. Divi pasniedzēji, kuri rallijos nav piedalījušies, atzina, ka pat nepiedalīdamies ļoti labi zina, kādi prieki katrā reizē ir sagaidāmi. Ģeoralliji un prakses nav pasniedzēju vienīgie ceļojumi, docents Aivars Markots nav bijis tikai dažos garuma grādos pasaulē, paralēli tam studentiem tika izstāstīts, kā ar cītīgu mācīšanos un visu iekrājumu iztērēšanu var tikt pie iespējas doties ceļojumā pat uz tik tālām zemēm kā Brazīlija.
Runājot par telefonu un citu ierīču lieku izmantošanu lekcijās, liela daļa no pasniedzējiem atbild, ka pārsvarā papildierīces tiek izmantotas saprāta robežās, liekas problēmas ar to nerodas, jo gadījumos, kad ierīces tiek izmantotas, tas netraucē apkārtējos. Prof. Krišjānes kundze studentu migrāciju pa fakultāti nosauca par svārstmigrāciju vai migrāciju ar sezonālu raksturu. Galvenokārt, visi pasniedzēji stāstīja, ka studentiem ir iespējams viņu acīs kļūt tīkamākiem, atliekot vien cītīgi strādāt vai citos gadījumos ar izdomu un gaumīgi esot iespējams nedaudz pielabināties. Dažiem esot vājības uz saldumiem, citi stāstīja, ka zināmus gadus atpakaļ arī bārs esot bijis pilnāks, kad studenti vairāk centušies būt par mīļākajiem. Atmiņā paliekošākais students dekānam Oļģertam Nikodemus ir kāds vides zinātnieks, kurš ERASMUS laikā Nīderlandē ar beisbola nūju studentu viesnīcā bija izraisījis haosu, kas izmaksāja 6 000 latu, taču – par laimi – tas nebija jāsedz fakultātei, jo agresīvais students bijis apdrošināts visiem gadījumiem, tāpēc tika cauri sveikā, taču dekānam atmiņā palicis vēl līdz šim.
Muzikālais, literārais un filmu vakars
Neierasti ikdienai, 2. decembra vakarā mūsu DAC tika piepildīts ar dzīvu mūziku, kas plūda no nelielas telpiņas otrajā stāvā. Sparīgi tika spēlēts čells, klavieres un klarnete, bet ik pa brīdim tos nomainīja enerģiska ģitārspēle. Tur notika gatavošanās Muzikālajam, literārajam un filmu vakaram, kam vajadzēja sākties jau mazāk kā pēc stundas. Ir 18:30 un daudzi ģeotautieši ir sapulcējušies gleznainajā 7. stāva auditorijā ar skatu uz naksnīgo Rīgu. Gaisā virmo karstā upeņu dzēriena un piparkūku smarža… Un vakars var sākties! Telpu piepilda Aleksandras Ševčukas skanīgā balss un ģitāras akordi, kas daudzu atmiņas aizved atpakaļ pie ugunskura Ģeorallijā. Turpinājumā izskan ģeogrāfiskas un ne tik ģeogrāfiskas paša rakstītas dzejas rindas pirmkursnieka Gata Bērziņa izpildījumā. Arī burvīgais meiteņu trio – Klinta Alpa (čells), Dainuvīte Roginska (klarnete) un Ieva Pīrāga (klavieres un balss) – priecēja klausītājus ar brīnišķīgām dziesmām. Savukārt daudzpusīgais Reinis Liepa nodemonstrēja savus dzejiskos dotumus un virtuozitāti ģitārspēlē. Pēc literārajiem un muzikālajiem priekšnesumiem, laiks bija pienācis apskatīt ģeogrāfu dažādos pasaules apceļojumus vakara filmu daļā. Neliela sagadīšanās – lielākā daļa ceļotāju bija devušies ziemeļu virzienā, tomēr netrūka ari Latvijas apceļošanas stāstu. Pirmais videostāsts bija par to, kā 15 ģeogrāfi devās patriotiskā 18. novembra pārgājienā, lai paceltu Latvijas karogu Bākūzī. Nākošais veda mūs uz Tatriem, kur kāpām kopā ar Elīnu Skori, kā arī atskatījāmies uz Pirmsaristoteļa piedzīvojumiem viņas acīm. Vakara gaitā devāmies arheoloģiskā ekspedīcijā Ailendas Bulindžas vadībā Tuvas republikā, kā arī pievienojāmies Kristapam Lamsteram ekspedīcijā uz Islandes ledāju vārdā Mulajegidls. Arī Agris Lietaunieks vēlējās atspoguļot SP biedru Rudens bridienu, kas veda gar Gaujas, Raunas un Rauņa krastiem. Turpinājumā paviesojāmies Norvēģijā un redzējām, pavisam nenopietnu stāstu par to, ko tad mūsu ģeogrāfi tur patiesībā dara. Vakara noslēgumā Reinis Pāvils demonstrēja savu vasaras piedzīvojumu Norvēģijas kalnos un lejās. Neapšaubāmi tas bija kā deserts acīm un dvēselei – maģiskās kalnu ainavas lieliska fotogrāfa rokās. Paldies visiem, kas lāva uzklausīt un apskatīt viņu darbus (un nedarbus)! Paldies arī lieliskajiem vakara apmeklētājiem, kas, iespējams, nākošajās Ģeodienās piedalīsies paši!
Erudīcijas vakars
Norises vieta Ģeodienu pasākumiem nebija vienīgais to jaunums, pirmoreiz to ietvaros notika arī Erudīcijas vakars – konkurss ar mērķi noskaidrot, kuri no ir tie eruditākie studenti. Pirmais Erudīcijas vakars pulcēja 9 komandas (ar četriem dalībniekiem) – gan pirmkursniekus (to vidū Pasaules ģeogrāfijas olimpiādes medaļniekus), gan nedaudz pieredzējušākus studentus, gan fakultātes absolventus, kuri citos prāta spēju konkursus nereti ierindojas laureātu vidū. Sagatavotie uzdevumi dalībniekiem atbilžu iegūšanai lika ne tikai lauzīt galvas, bet arī izmantot visas maņas – citos konkursos ierastajai acu un ausu pielietošanas mākslai, klāt nāca arī oža, tauste un garša. Katra no 10 kārtām savā ziņā bija saistīta ar ģeogrāfiju. Tā pirmajā uzdevumā dalībniekiem nācās atbildēt uz faktiem par un ap fakultāti. Ja lielākā daļa no viņiem atpazina ražīgo grāmatu autoru profesoru Segliņu, tad uz jautājumu, ko nozīmē dekāna prof. Nikodemus uzvārds, atbildēt spēja vien retais. Nākamajā “Piezūmo” kārtā dalībniekiem bija detaļās – pat 300 reižu pietuvinājumā – jāierauga kopaina: mazos graudiņos jāatpazīst sāls un cukurs, bet kādā savādā šķērsgriezumā – mats. Šis vakars tāpat kā iepriekšējais neiztika arī bez video: dalībniekiem vajadzēja noskatīties gudru asoc. prof. Strautnieka lekcijas par Latvijas ģeoloģisko uzbūvi fragmentu, bet pēc tam atbildēt uz jautājumiem, kuros erudīti saprata, ka uzmanību vajadzēja pievērst ne tikai runām par drumliniem, bet arī tam, kas profesoram kreisajā rokā vai cik glāzes ir uz galda. Ģeogrāfiem nākamajā kārtā vajadzēja pēc logotipiem atpazīst kustības. Nevis ķermeņa kustības, kā padomāja kāds, ieraugot šo nosaukumu, bet gan sociālas: lūk, zils zaķis norāda uz “PETA”, savukārt gliemezis – slow food kustību. 5. uzdevumā dalībniekiem bija jāklausās un jāģeoreferencē dziesmas, kuru nosaukumos bija kāds ģeogrāfisks vietvārds – pilsēta vai valsts –, taču tieši šis vārds fragmentā bija noklusēts, kas kārtai deva nosaukumu “Mēmās vietas”. Pēc ekvatora sasniegšanas pienāca vislustīgākā kārta: dalībniekiem nu nācās likt lietā visdažādākās iemaņas, lai “Maņu kārtā” atpazītu piecus graudaugu/pākšaugu izstrādājumus – ja acis un deguns pievīla, nācās viebjoties secināt, ka pagaršotais ir šķeltais zirnis. Vieglāk neklājās nākamajā “Iztēlotās ģeogrāfijas” uzdevumā, kur neviena komanda neatpazina Marsa karti. Pēdējās kārtās erudītus gaidīja sarežģīti jautājumi par pilsētām, valstu himnu atpazīšana un šī konkursa odziņa – pasniedzēju jautājumi video formā. Apbalvošanā noskaidrojās, ka komanda “Gada erudītākie studenti”, neraugoties uz palikšana 3. vietā, attaisnoja savu nosaukumu, jo.uzvarēja pieredze jeb absolventi kopā ar ļoti pieredzējušu studentu – “Ģeogrāfu mafija II”, kam sekoja “Zelēklis”.
TOP3
1. vieta – Ģeogrāfu mafija II (Reinis Bigačs, Aiga Tora, Edgars Maļinovskis, Oskars Krišāns)
2. vieta – Zelēklis (Edgars Bērziņš, Jānis Paiders, Agnis Rečs, Anete Bērziņa)
3. vieta – Gada Erudītākie Studenti (Morics Roberts Mūrnieks, Miķelis Dāvids Rikveilis, Ketija Nadežņkova, Haralds Punculis)
Visi rezultāti ŠEIT!
Ģeodienu ballīte
Ģeodienu pasākumu piepildīto nedēļu noslēdzām ar ģeogrāfisku ballīti klubā ‘“DEPO” 4. decembra vakarā. To iesākām īsi pēc pl. 21.00, kad ieradās neliela daļa jauno un veco ģeogrāfu. Vieni ar alus glāzēm rokās sapazīstas, citi pēc seniem laikiem atkal satiekas un pārrunā senos notikumus, pārdzīvojumus un piedzīvojumus. Desmitos vakarā nu jau lielākā daļa apmeklētāju ir ieradusies un visiem apmeklētāju “ziemas” mēteļiem nu jau vairs nav vietas, taču tas netraucē no tiem izveidot jaunu ‘’pauguru’’ pie ‘’DEPO’’ ieejas. Sāk spēlēt grupa B Optimist un ģeotauta jau lēnām plūst uz lielo zāli pagrabstāvā. Enerģiski roķīgā gaisotne sāk pievilināt pirmos dejotājus un skatuves priekša lēnām pārtop par deju grīdu. Tomēr liela daļa ģeogrāfu paliek stāvot maliņā ar vēlmi pavisam vienkārši pabaudīt patiešām lielisko mūziku, ko mums optimistiskā grupa. Grupas pēdējo dziesmu pavada skaļie saukļi no ģeogrāfu tautas –“atkārtot, atkārtot!” –, ko mūziķi arī izpilda. Optimistus nomaina liriskāka grupa Baložu Pilni Pagalmi. Lai gan viņi vismaz sākumā tik ļoti pavilkt ģeogrāfus uz deju vairs nespēj, tomēr klausītāju skaits tikai palielinās, jo grupa ir patiešām iemīļota ģeogrāfu vidū. Arī šīs grupas pēdējo dziesmu pavadīja “atkārtot!”, un Baloži atgriezās uz skatuves iepriecinot savus cienītājus. Pēc dzīvajiem mūziķiem deju grīdu iekustina DJ Aldis (Ej Apskrieties). Ģeodienu ballītes nobeigumā ģeotauta un ģeodraugi, kā jau vienmēr, izklīst, taču lielākā daļa – uz otrajām mājām folkklubu “Ala”. Tomēr šī aizklīšana prom no “DEPO” ģeogrāfiem prasa diezgan lielu piepūli, jo atrast savus mēteļus lielajā pašizveidotajā mēteļu paugurā nemaz nav tik viegli, Galu galā pat izrādās, ka daži mēteļi izgaisusuši kaut kur nezināmajā. Ne visi mēteļi tika pagrābti, lai dotos prom tālāk, jo klubā “DEPO” notiek vēl paredzēta Ģeogrāfu Mafijas T-kreklu izloze, kas klubā palikušajiem ģeogrāfiem sagādā diezgan kuriozu šovu, jo daudz potenciālo uzvarētāju – laimīgo “Ģeovēstu” īpašnieku – nemaz nebija ieradušies, tomēr galu galā veiksminieki atrodas. Ballīte kopumā tika pavadīta lieliski, un, kā jau klaiņojošie ģeogrāfi, lai arī kur mēs atrastos, ja blakus mums ir kāds ģeogrāfs, tad visur un vienmēr ir labi! Pēc pasākuma saņēmām pozitīvas atsauksmes no apmeklētājiem un jaukus sveicienus no paša kluba “DEPO” – “Liels paldies par jauko ballīti! Viss bija noorganizēts godam, bija teicama atmosfēra”
- Par mums